Klasifikace obtížností rakouských směrovek

Rakouské rozcestníky nabízejí tři úrovně alpských chodníčků a jsou na nich uváděny hodiny, nikoliv celkové kilometry! Pěšiny jsou ve směs červené náročnosti, pokud se objeví i kratší  úsek černé trasy, trek je automaticky technicky označen těžké náročnosti. Podrobnější popisy naleznete u každého treku zvlášť,

MODŘE


jsou označeny jednoduché širší cesty, které mohou být místy užší a kamenitější, jednoduše lážo plážo   

ČERVENĚ

jsou označeny cesty, které jsou převážně užší, často za přítomnosti šutýrků a kamenů, nejsou vyloučeny kratší vzdušné pasáže a místa, kde máte k přidržení zabudovaná ocelová lana

ČERNĚ

jsou označeny úzké kamenité pěšiny, lezecké pasáže, kde je potřeba si při výstupu a sestupu pomoci rukama, podmínkou je jistý krok a nebát se výšek
Cesty vyžadují vaši plnou koncentraci!  

Jak se vybavit do hor?


BOTY
Pevné, pohodlné boty, to je základ jakéhokoliv výletu do hor. Tlačící či naopak velké boty vám mohou z výšlapu udělat peklo. Pro naše výlety se doptejte na boty pro vysokohorskou turistiku a vícedenní túry se zátěží. Preferujte boty kožené či polosyntetické (které se vaší noze krásně přizpůsobí). Vyvarujte se těžkým botám se systémem uchycení maček. Takové boty vám budou na travnatých pěšinách přítěží. Boty mějte takové, abyste se v nich cítili DOBŘE!

PS: Neberte si prosím příklad z Polek, které chodí na Sněžku v balerínách - to už je trochu vyšší level :-) .

BATOH
Na vícedenní pochod bude ideální volbou velikost 30 L. Všeobecně byste se měli zabalit do batohu o max 30ti litrech. Při použití většího batohu budete mít vždy nutkání přibalovat další a další věci, které vlastně ani nebudete potřebovat. Otázka "a co kdyby náhodou" je začátek konce. Tíhu ponesete celý pochod na bedrech a věřte, že si to NEUŽIJETE. 
To co nemáte, nepotřebujete :-) .


OBLEČENÍ
Svrchní vrstva
by měla být prodyšná bunda z neprofuk a nepromok materiálu. Tu je potřeba mít VŽDY v batohu jako záložní bundu!
Nejvíce tepla uniká hlavou a rukama, standardně proto balíme čepici i rukavice (i v létě) V horách se mění počasí velmi rychle.
Střední vrstva V letních dnech je vesta nejlepším společníkem horala, ruce odkryté a hrudník před větrem schovaný.
Spodní vrstva též z funkčního materiálu - nejlépe merino vlny. Triko tohoto typu vydrží i pár dnů, nemusíte tak s sebou vláčet extra kus na každý den. Navíc nepohlcují tolik pachy jako syntetika a pořád hřejí a to i když jsou mokrá. Optimální složení trika 80% merino 20% umělina.
Nezapomeňte na oblečení do chaty včetně lehkých přezůvek (na chatách bývají erární) a náhradních ponožek.


OCHRANA PŘED SLUNCEM

Opalovací krém s faktorem nad 30, šátek na pokrytí hlavy a krku, sluneční brýle. Pokud jste zvyklí na slunce,  krém zahoďte :-) .


JÍDLO A PITÍ

Minimálně 1,5 litru vody v lahvi, termosce či camelbacku na první den. Ovoce, sušené ovoce, müsli tyčinky, hořká čokoláda, kakaové boby, směs oříšků, mrkev, okurka, jednoduše co komu chutná. Kdo svačí klobásu, vezme si klobásu (ale bude funět o to víc než ostatní). Vyvarujte se prosím těmto tučným svačinkám. Vezmou vám energii v podobě trávení, která vám pak bude při výstupu chybět.
Přes den mějte malou svačinku, na chatách budeme mít vydatné snídaně a večeře.

KONZUMACE VLASTNÍHO JÍDLA A PITÍ UVNITŘ CHATY JE ZAKÁZÁNA!

OSTATNÍ VYBAVENÍ
Přibalte si prosím, pokud možno, turistické hole. Ulehčí kloubům, kolenům i zádům. Toto vybavení je při výstupech i sestupech důležitou oporou. Při používání hůlek si odlehčujete až o 15kg !!!  Naučit se s nimi chodit je o ZVYKU.
Na chatách je podmínkou použití vlastního spacího pytle či alespoň vložky do spacáku.


NEZAPOMEŇTE SI PROSÍM VYBAVENOU LÉKÁRNIČKU!

Horská mini příručka ode mě pro vás.

... jak se chovat v horách a přitom si to užít ...rady, tipy, doporučení