Na BOSO? Barefoot ? Jak pro koho...

17.11.2019

Jako horal a přírodní typ mám nějakou silnou potřebu se s vámi podělit o moje postřehy ohledně bot "bez" podrážky.
Abyste si třeba nákup dobře promysleli a nenechali se zmást reklamním sdělením. 
Takové boty mít, není JEN TAK a není to šmak pro KAŽDÉHO.

Televizi nemám, nečtu letáky ani reklamy u obchodů. Přesto se ke mně doneslo, že boty barefoot jsou nejspíš hodně diskutované téma. Obzvláště mezi horaly. 
Boty vás určitě nadchly a přemýšlíte jak na to, protože je má víc a víc lidí. Tak to bude asi nějaký jackpot ne? Předtím, než se tvrdohlavě pustíte do jejich nákupu...
Budu ráda, když vám mými postřehy ulehčím rozhodování. Třeba tu najdete odpověď na nějakou vaši otázku.

Barefoot boty nestojí málo korun...

Já sama vlastním barefoot boty. Měla jsem tu čest je vyzkoušet v horách i ve městě. Doprovázely mě půl roku nonstop nošení. V horách se mnou ušly 300 km, zbytek ve městě běžného nošení.

Na takové boty je potřeba se připravit. Nejdříve v hlavě a pak i fyzicky. Neboť koupit a skočit rovnou dovnitř a začít je nonstop používat může přinést nemilé zkušenosti.
Doma chodím bosa, na zahrádce bosa, některé chodníčky v horách bosa. Skoro 365 dnů mám na sobě crocsy, v lese, na kole, všude. Kdyby v zimě nebyl sníh, tak je určitě nosím i v zimě. S nákupem barefoot bot jsem proto neváhala. Boty přišly v pravý čas, kdy na ně moje nohy byly připravené.

Chodit na boso znamená cítit každý krok, každý šutr. Chodit na boso je lehké, když umíte cítit svoje tělo a přírodu v něm. Chůze v barefoot vám dá najevo, zdali chodíte špatně, nebo správně. Chůze na boso je jako píseň s tancem. Je třeba se houpat v rytmu melodie kroku, chodit POMALU. S barefoot botami nelze chodit jako hromotluk rychlou chůzí.
 
V přírodě, v lese je chození na boso jedna báseň. Avšak je třeba zpozornit, pokud jdeme ve městě. V případě, že opomíjíte lehký krok a jste jak hromotluci, chůze v barefoot botách by vám mohla přivodit bolesti chodidel, pat a následné záněty.

Beton a prudké nášlapy je peklo pro záda a kolena. Tělo je stavěné na pohyb v lese. I když už léta nežijeme v jeskyni, tělo má zakódováno a nikdo z nás to nezmění. Krásně si nás příroda pojistila, abychom se k ní vraceli...

Chůzi u barefoot bot je třeba přizpůsobit podkladu. Na běžné nošení do města se doptejte na barefoot přímo do města. Určitě vám budou nabídnuty botky odpružené přímo do města na tvrdý povrch.

Co mě barefoot naučily?

naučily mě chodit přirozeně. Tak jak bychom měli chodit pokaždé, když se zvedneme ze židle.
Krásně přes špičku. Proto máme také prsty jako žába. Proč? Abychom se o ně mohli krásně opřít a odrazit, pata je pak pro lehký došlap jako lehké zakončení pohybu. Kdykoliv jsem začala našlapovat na patu, začala bolet a šlo to až nahoru do kolene.

Pokud nejste zcela přírodní typ a i tak byste rádi botky vyzkoušeli, nastudujte si jak na to. Poraďte se třeba s fyzioterapeutem. Ten vám řekne, jak v botkách správně chodit. Naučí vás, to, co malé děti umějí samy od sebe - správně chodit a našlapovat.

Pokud jste v začátcích, je dobré nosit barefoot botky občas a střídat je s vaší běžnou obuví. Nechtějte okamžité zázraky, NENÍ to možné.

CHODIT V BAREFOOT JE UMĚNÍ

MÍT BAREFOOT ZNAMENÁ SPOJIT SE SE ZEMÍ

NA BAREFOOT BOTKY JE TŘEBA DOZRÁT

A poté...
Odkryješ NEBE na zemi a zmizí spousta problémů. Už nebudeš potřebovat fyzio ani růžovou pilulku, která Ti v těle zapříčiní chemickou laboratoř.
Neb... správné chození znamená správné fungování orgánů a celého metabolismu. 

Neboj se chodit na zahrádce na boso. Vrátíš svým nožkám ŽIVOT.
Každý člověk je originál, najdi si tu správnou cestu pro sebe. Třeba NEJKRÁSNĚJŠÍ je chodit v létě po trávě, co je pokrytá rosou :-) ááááách! Kdo nezažil, nepochopí :-)
Nohy nás nosí celý život, zaslouží si naši pozornost. Nebo co si o tom myslíš TY?

rehabilitace nejsou levné 
obstřiky bolestivé
masáže nejsou levné 
návštěva u fyzioterapeuta není levná


paradox dnešní doby: vyděláváme na to, aby nás dal někdo dohromady, když si můžeme pomoci jednoduše sami...jen stačí chtít..ale jak to udělat? Z práce chodíme vyšťavení a pak už nezbude čas na přemýšlení o svém zdraví. Takže zaplatíme za masáž nebo rehabilitaci, jejichž účinky trvají jen krátce...
Jak by to nazval křeček v kole? Uff, to je ale FUŠKA! BĚŽÍM DÁL!