Chůze jako nejpřirozenější pohyb člověka.

08.12.2016

Chůze je nejdokonalejší meditace, kterou znám. Jen vy a váš mikrosvět, odpoutáni od všech vnějších negativních vlivů. Chůzí nejen že zapojujete celý pohybový aparát současně, jako přídavek si očistíte svoji duši od balastu a nátlaku moderní zrychlené doby.

Od té doby co existují automobily, televize a jiné vymoženosti jsou lidé nemocní, vyhořelí a v neustálém napětí. Anižbychom si to uvědomovali, tento moderní způsob života ovlivňuje naše zdraví zásadním způsobem. Všeho máme dostatek, PPLky nám vozí balíky až domů, do blízkého obchodu jezdíme auty, přepínáme si programy dálkovým ovládáním, používáme jezdící schody.

 Doba technického pokroku nám ulehčuje spoustu věcí, na úkor něčeho co je pro nás nejvzácnější a to na úkor našeho zdraví. Chvíli se to dá vydržet, ale potom tělo začne vysílát signály, které znamenají čeho je mnoho, toho je příliš. Tyto signály bohužel často ignorujeme. Bolí nás záda, kyčle, kolena, hlava. Pak se přidá neustálý stres a fyzické potíže se rázem dvojnásobí.

Přestáváme přebírat zodpovědnost za naše zdraví. Varovné signály těla často přecházejí do chronického stádia s cílovou stanicí s názvem NAPOŘÁD, odkud není cesty zpět.
Nebýt výše uvedeného, možná bychom ušetřili za léky proti bolestem. 

... chůze jako prevence civilizačních onemocnění


Jakobychom už zapomněli na to, že nás stvořila příroda, kde představuje pohyb hlavní roli. Každý máme tuto činnost zakódovanou v genech ještě z dob sběračů a lovců. Naše tělo je na ni nastaveno. Nemůžeme ho nijak oblbnout. Vždy si bude žádat svoji dávku pohybu. 
Takové to běžné omezení chůze na úzký sektor křeslo - lednice se nám brzy může vymstít.

Hýbat se můžeme jakkoliv. Zaplatíme si hoďku ve fitku, nebo se půjdeme jednoduše projít ven do přírody na vzduch.




Procházka na vzduchu.
Osobně jsem zastáncem této varianty. Kontakt s vnějším světem a přírodou působí na organismus blahodárně až léčivě. Pohybujeme se v našem přirozeném prostředí. Bytí venku nás nabíjí pozitivní energií a očišťuje mysl. S pomocí přírody lépe snášíme bolest, protože odláká naši pozornost od nepohodlí.  Psychiku má ta příroda zmáknutou dokonale ale co fyzický aspekt? Při došlapech na nezpevněném povrchu se trénují svaly důležité pro výlety do hor, kde jsou právě tyto svaly častou oporou a pomocí v těžším terénu. Když chodíme po tvrdém povrchu neustále rovně, tyto svaly se nikdy neaktivují.


chůze po pěšinách v lese...
balzám pro vaše kolena, kyčle i záda



Mučení se ve fitku.
Člověk se tam krásně vyřádí a vypustí páru, to ano! Ale co zdraví? Činnost provozujeme v klimatizované, vydýchané místnosti s tvrdým povrchem. Nárazové aktivity viz drsné hodinové zápřahy na sílu mohou zvláště u jednotlivců způsobit rychlejší opotřebení a tím i onemocnění kolenních a kyčelních kloubů. Odrovnáte si je rychleji než přirozeným způsobem života.
Ono to tělo prostě ty otřesy nemá rádo, více si hoví na zmíněném nezpevněném povrchu. Sportování ve fitku je nepřirozený pohyb v nepřirozeném prostředí, který vymyslela moderní doba. 

Chůze jako vytrvalostní trénink do hor...

Rádi byste se podívali do hor, ale nevěříte si s fyzičkou? Pak vám chůze bude příjemným a jednoduchým pomocníkem při jejím trénování. Chůzí se zapojí veškerý pohybový aparát současně. Je to nejzdravější pohyb, který pro sebe můžete udělat.

Chůze... je aerobní zátěž, kdy se tělo dostává do optimální tepové frekvence. Tu poznáte tak, že vám nedělá problém při ní mluvit, smát se, volně dýchat. Nejedná se tedy o žádnou násilnou zátěž, kde lapáte po dechu a mnohdy končíte v posteli se svalovou horečkou. Tudy cesta opravdu nevede a váš organismus nad vámi vždy vyhraje.

Pokud jste dosud nechodili začněte pozvolna. Stačí třeba vystoupit o zastávku dříve, místo výtahu používat schody, za drobnými nákupy vyrazit bez auta. Postupně si dávky zvyšujte. Pravidelná krátká procházka před spaním namísto vysedávání u televize zlepší nejen kondici, ale také samotný spánek. 

Vytrvalost nejde natrénovat ze dne na den. Při pravidelné rychlé chůzi vám přeprogramování organismu může trvat i pár měsíců. Pokud se do něčeho pustíte, měli byste dodržovat pravidelnost, nejlépe každý den! Nárazové aktivity typu úterý-čtvrtek vašemu tělu nic nepřinesou, spíše mu tím ublížíte. Tělo má rádo pravidelnost a stereotyp dle kterého si uvnitř vytváří určité biologické hodiny. Ono neví, že je úterý, kdy jdete na squash nebo čtvrtek kdy máte vzpírání. Žije ze dne na den. Pravidelnost je tudíž důležitým bodem úspěchu.

Informace pro ty, kteří se chtějí zbavit pár kil ze svých polštářků...


Víte, že ujít 4 km denně vyjde nastejno jako 12 km běhu? Při každém pohybu se spalují cukry, ty si při jídle okamžitě doplníte. Pokud chcete redukovat váhu, cesta vede pouze přes spalování tuků. Při chůzi si tělo bere nejvíce tuků ze všech sportů - celých 60%, při běhu pouze 20%. Stejné množství tuků spálíte už po 4 km chůze, ale až po 12 km běhu.

   Přeji vám všem co nejvíce nachozených kilometrů, které budou podloženy a umocněny radostí ze života.