Cestou necestou, odpadky přede mnou i za mnou...

26.04.2017

Proč nejsou v koši, kam patří? Proč je musíme potkávat u silnic, v řekách i vysoko v horách? Tipněte si, jak dlouho trvá např. rozklad "vajglu" od cigarety. Výběr nejčastějších odpadků a jejich následná doba rozložení. Čtěte, možná budete překvapeni.

To, že se zvěř v lese chová lépe než my lidé, se ví již dávno, na tom se zas tak nic nezměnilo. Také se nezměnilo nic na tom, že si z lesa a hor děláme odpadiště. Jak k tomu pak přijde srnka, která musí poskakovat mezi plastovými lahvemi či hliníkovými plechovkami? Vyhodili bychom doma na zem taky lahev a nechali ji tam ležet? Přeci udělat pár kroků ke koší není nic tak namáhavého. Ale zdá se, že ano!

V Českých horách se občas koše najdou, v Alpách s nimi nepočítejte. Vše, co si přinesete s sebou na chatu, si zase musíte odnést zpátky do údolí. Na 99% chat odpadkové koše nenaleznete. 

Zásobte se tedy pytlíkem, kam si budete odpadky odkládat a v údolí je poté vyhodíte do koše. V případě vícedenního pochodu je dobré zredukovat zásoby svačin na minimum, protože to s sebou budete nosit celý týden v batohu.

Skladování v batohu se týká i papírových ubrousků. V dnešní době jde člověk lesem a vidí všude samé papírové ubrousky. Pro neodkladné vykonání potřeby si prosím do hor sbalte toaletní papír - rozloží se rychleji než zmíněný papírový obrousek. A když už ho musíte použít, tak si ho v igelitovém sáčku odneste zpět do údolí.

Při vyhození odpadků dochází ke kontaminaci jednotlivých nebezpečných látek. Skrz zem, vodu, kytky a zvířata se nám vše vrátí v potravinovém řetězci zase zpět a tak to jde pořád dokola. 

Česká republika = ráj vajglů. Není místa, aby člověk nenarazil na vajgl. Ve městě je uklidí rychlá rota, ale co na horách? Obzvláště nebezpečné pro ptactvo a jiné druhy zvířat. Takový pták, který si ďobne do vajglu, už pravděpodobně nikdy nevzlétne, protože mu nenatrávená celuloza ucpe trávící trakt.

Cigaretový filtr jako silně zpracovaná celuloza by určitě měla patřit do zvláštního odpadu. Těžké kovy, dehet, nikotin a spousta dalších chemikálií pro člověka zdravotně nebezpečných, se nám opět vrací do krásného "eko-systému".

Doba rozložení jednotlivých materiálů

  • banánová, pomerančová slupka  1 - 3 roky
  • papírový ubrousek 1 - 5 let
  • cigaretový nedopalek 7 - 15 let + uvolňující nebezpečné látky
  • žvýkačka 5 let
  • plastová lahev 100 - 5000 let
  • plastový pytlík 120 - 1000 let
  • hliníkové obaly 200 - 400 let
  • plechovky od limonád 400 - 600 let
  • skleněné lahve 4000 - 50 000 let
  • baterie 100 - 1000 let  + uvolňující nebezpečné látky

Odpadky si po sobě uklízejme, nejlépe však odpadky vůbec nevytvářejme.


Horám a přírodě bez odpadků zdar :-)