Alpské chaty - co jste možná nevěděli

11.11.2016

Náklady alpských chat mnohdy šplhají do řádů tisíců eur. Z čeho chataři financují provoz, kolik stojí zásobování vrtulníkem a kolik přispíváte svým pobytem na chatě do alpského spolku vy? Podíváme se na konkrétní částky.


Transport

Chataři musejí již před sezónou obstarat různý materiál včetně transportu potravin a nápojů. Doprava se liší od nadmořské výšky a polohy chaty. Chaty s nižší nadmořskou výškou mají většinou štěstí a transportují potřebné věci nákladní lanovkou. Lanovka bývá vedena z nejbližší vesnice v údolí. Zásobování tedy může nastat například kdykoliv, když dojde oblíbený "Jaggatee".

Ostatní chaty podobné štěstí nemají a sídlí někde na pahorku nebo úpatí hory. Zde vás napadne myšlenka, jak tam tu chatu vlastně mohli vůbec postavit. Zásobování do vyšších nadmořských výšek tedy probíhá pomocí vrtulníku.

Jedna letová minuta přijde chataře v Rakousku na 30 EUR, maximálně může naložit cca 700 kg potravin. Když to přepočítáme třeba na "Bier", které na chatách teče proudem, tak je to pouhých 11 ks sudu. A to není mnoho, že? Zásobování většinou probíhá jednou za měsíc, za sezonu se na chatě spotřebuje kolem 7-15 tun jídla, včetně nápojů plus musí zbýt místo ještě na dopravu materiálu k topení tj. dalších 1-5 tun. Když to všechno sečteme provoz chaty stojí ročně 10 - 15 000 EUR.

Jakou částkou přispějete na provoz chaty vy?

Přenocování

Členství v alpském spolku vás v sezóně 2017 přijde na 1610 CZK (62EUR). Z tohoto příspěvku obdrží alpské chaty 4-8 Eur. Při předložení alpského průkazu budete na chatě nocovat v lágru za max. 12 EUR, v případě nečlena vám bude částka navýšena o 10 EUR.

100 % z této částky odvede chatař sekci, která chatu vlastní. Sekce z ní financuje údržbu chaty, případné inovace a stavební práce včetně oprav. Chatař o všechno ale nepřijde, za každého horala v chatě dostane od sekce nazpět 2 EURA.

Jídlo

Každý člen Alpenvereinu má na chatě k dispozici tzv. "Bergsteigeressen", v překladu jídlo pro horaly. Jedná se o jedno hlavní jídlo. Jeho výše dle tarifního řádu nemůže překročit 8 EUR. Pokud si místo polopenze zaplatíte jídlo horala, chatař z této částky odvede sekci 96 centů. Na sekci se odvádí i část výnosu z prodeje ostatního jídla i nápojů. Ostatní tržby chatařovi zůstanou. Ten si ovšem musí zaplatit svůj personál, náklady na provoz a zmíněný transport materiálu.

Voda...ta bývá na výše položených chatách problém. Počítejte tedy s dostatečnou zásobou již z údolí. Za pitnou vodu si mnohdy zaplatíte. Chatař si může říct až o 5 EUR za litr. Některé níže položené chaty mají k dispozici pramen, voda vás tam nebude stát nic.

Nájemce chaty i sekce alpenvereinu jsou vázany určitými pravidly chování a spolupráce. Vše musí pasovat. Chatař se navíc stará o blaho každého horala, většinou stejně krásně jako o svoje ovečky. Od rána do večera je na nohách. Neustále ve střehu proto, aby se horalové na té jeho "Hütte" cítili spokojení a šťastní. 


Další zajímavosti a podrobnosti o provozu chat naleznete v provozním řádu rakouského a německého Alpenvereinu. Ke stažení níže - v češtině!