Dachstein Runde *****

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...nelezte na skálu, co je hodně špičatá ;-)
Pokračování Linzersteigu. Z kochací túry se na chvíli přesuneme do míst, kde je potřeba koncentrace jako nikdy předtím. Zdoláme sedla, která budí respekt. Delší lezecké pasáže, nahoru a dolů, více km v nohách, klouzající kamení pod nohama. Za tyto trekařské dny přijedete domů jako vyměnění. Osamělé náročné dny v syrové divočině...JEN VY A VAŠE HLAVA.

TERMÍN:   Více lezení, více stoupání, více funění, více soustředění, prázdná hlava

24.8. - 28.8. 2021  :-)


Zůstat navždy mlád ! Heslo předposledního výletu s mými horaly. Nadšení, houževnatost, vytrvalost. Pokud miluješ hory a výzvy, vyjdeš cokkoliv. Věk nehraje roli, neb člověk je tak mladý, jak se sám cítí.
Dle vaší víry se vám staň. To je vesmírný zákon, který je vždy důsledný. Tak důsledný, že se dostal až do Bible...

Holky mě nechávaly v závěsu a já ani nestíhala spouštět foťák a fííí, byly FUČ. Dachstein nám otevřel svoje hradby a připravil krásně chladné podzimní trekařské dny. V závěru treku se na nás přišla podívat i paní zima, holky si tak okusily sněhový start dne. Ranní mrazík, vlasy v luftu...Vyrovnaná energie spojila naši lásku k horám a pohybu. Tento výlet byl hodně rozmanitý a za mě moc krásný. Dachsteinské plato  s harmonickou partou nemá obdoby.

Nekonečné výstupy do sedel jsme zvládaly bravurně, za odměnu se nám otevíraly za každým rohem jiné a jiné výhledy. Jakoby nám vesmír rozpouštěl mraky, když přišla naše společnost. Povalující se mraky vnášely do našich výstupů ještě krásnější horské kino.

Jsem kámen a kdo je víc... Děkujeme hory!

Holky, má úcta.
RadkaPrvní den nás čeká nenáročný, aklimatizační výstup k chatě Südwandhütte 1910 m. Z městečka Ramsau am Dachstein budeme stoupat nejdříve šotolinkou, v závěru se napojíme na úzkou pěšinku k chatičce. Cesta je bohatá na výhledy. Den, kdy se vám otevřou hradby Dachsteinu ze Štýrské strany. Chatička leží přímo pod Dachsteinem, terasa vybízí ke kochačce do nitra NÍZKÝCH TAUR. Výstup nám zabere 2-3 hod

Druhý den se přehoupneme do Horního Rakouska. Obklopovat nás budou šutýrky a kleče, královské hradby vrcholu Torstein. Čeká nás náročný výstup do sedla Windlegerscharte          2 401 m. Mohutné hradby Torsteinu vás nenechají zaspat. Místa, kde si musíte věřit natolik, že nebudete mít problém s jejich překonáním. Stoupání do sedla je nekonečné a ubírá na koncentraci, neb co tě nezabije, to tě posílí. Po překonání delší lanové pasáže se ocitneme ve vápencové divočině. Noclehovat budeme na chatě Adamekhütte 2 196 m. Tento den je technicky nejnáročnější z celého treku a zabere nám 8 hod.

Třetí den se vydáme do nitra Dachsteinského plata. Vápencové podloží, různé tvary skal i chodníčků, fosílie malované do plata. Otisknutí stop dřívějšího života. Právě tam otisknete své pohorky i vy...Zanešené potrubí plné myšlenek pročistíte RAZ DVA. Šutry berou rychleji koncentraci než vyšlapané cestičky. Cestu, kterou budete možná nenávidět a zároveň milovat. Nekompromisní plato vás zavede pod kobereček svých sil, kde budete tahat další a další. Výstup do sedla Hoher Trog se zdá být nekonečný, ale přidá vám na sebevědomí. Na konci túry nás čeká dechberoucí pohled na ledovec Dachsteinu spolu s jeho hradbami. Na druhé straně na nás vykouknou vrcholky Solné komory. Noclehujeme na chatě Symonyhütte 2 203 m. Nocleh pod Dachsteinem, východ slunce nad Solnou komorou, snídaně králů. Pochod nám zabere cca 8 hod.

Čtvrtý den nás čeká nejdelší den treku. Nejdříve budeme sestupovat do údolí klečí, pokocháme se zelení, překonáme malé kopečky plata. Vápencové podloží zůstane. Čeká nás dlouhá horská pouť. Modrá cestička, občas po zeleni občas po šutýrkách. Túra, která nemá konce. Z technického hlediska se jedná o procházku, ale v té pravé divočině. V závěru se vyhoupneme do sedla Feisterscharte, odkud už na nás vykoukne malebný nocleh Guttenberghaus 2 146 m. Z terasy je možné opět pozorovat zelené Štýrsko s městečkem Schladming v údolí. Guttenberghaus je chata, kde si musíte úsměv zasloužit a to je teda výzva :-) Trekařský den nám zabere cca 8 hodin.

Pátý den - krásná tečka za jedinečným trekem. Putování v nitru hradeb Dachsteinu. To, co jsme v minulých dnech viděli z dálky, uvidíme v tento den zblízka. První polovina pohybu bude krásná, kochací, nenáročná, dechberoucí. Pohled z Gruberscharte mi otevřel pusu... Výhledy jako v RÁJI. Druhá polovina znovu prověří vaši koncentraci, výškové metry budeme rychle ztrácet. Terén bude opět vyžadovat váš respekt a odhodlání nenechat se hlavou vyvézt z míry. Hradba hory Gamsfeldspitz nad hlavou, to je přátelé RESPEKT na celé čáře. Z nitra velikánů budeme klesat dolů zpět do Ramsau. Čeká nás ocelové lano a jezdící šutýrky, ve kterých je potřeba jezdit jako na lyžích. Prověříte své botky, které vás milují a v této situaci krásně prověří. Vy je pak krásně doma umyjete od té bílé suti a budete se radovat, kudy jste to zase s tou Radkou lezli :-)
V závěru si budeme opět užívat pohled na malebné zelené pastviny nad náhorní plošinou Ramsau. Sestup zpět k autu cca 6 hod. Poslední očista hlavy. Budu tam s vámi.

 • Výlet je těžké náročnosti (viz stupně obtížnosti černé směrovky). Trek vyžaduje plnou koncentraci, jistotu kroku (delší úseky s lany) a vytrvalost. Delší trekování přes den.

 • 1. den nahoru 670 m,
  2. den nahoru 1000 m, dolů 750 m,
  3. den nahoru 615, dolů 500 m,
  4. den nahoru 550 m, dolů 600 m
  5. den nahoru 450 m, dolů 1400 m

 • Vhodné pro absolventy Linzersteigu jako další překonání svých hranic.
  Pro zdatné horaly, kteří se pravidelně hýbají, pro sportovní typy s VYTRVALOSTÍ a přirozeným citem k pohybu. Zažijeme chvíle, kdy budeme funět.

DACHSTEIN RUNDE 

 5 600 Kč

zahrnuje:
služby horského průvodce v malé skupince 6 osob

nezahrnuje:
4x ubytování na chatě, stravu, dopravu

ubytování osoba/noc + polopenze (platí se na místě v EUR). HOTOVĚ.

Upozornění: KONZUMACE VLASTNÍHO JÍDLA A NÁPOJŮ JE UVNITŘ CHATY ZAKÁZÁNA.

Südwandhütte     23 EUR (chata nepatří spolku alpenverein), + polopenze  25 EUR = 48 EUR
Adamekhütte       27 EUR (členové alpenverein 15 EUR), + polopenze  28 EUR = 53 EUR
Symonyhütte        27 EUR (členové alpenverein 15 EUR)  + polopenze 30 EUR57 EUR
Guttenberghaus   25 EUR  (členové alpenverein 13 EUR)  + polopenze ca 25 EUR = 50 EUR
Na chatě Guttenberghaus je potřeba dokoupit si pitnou vodu.
2 L = 2 EUR, 1,5 L = 1,5 EUR
V ceně za nocleh je započítána cena 2 eura (odevzdání místního poplatku vesnici).

Útrata během dne: Pivo 4 EUR, KÁVA 3,50 EUR, KOLÁČ 3,50 EUR, ČAJ 3,50 EUR. 


DOPRAVA: Individuálně nebo spolujízdou s průvodcem.
Možný nástup: Trutnov, Hradec Králové, Praha, České Budějovice.

Dachstein Runde